Podsumowanie 2 turnieju

Podsumowanie 2 turnieju

W czwartek 28.04. o 18:00 drużyny Ligi Cyber Twierdzy stanęły do rywalizacji w 2 turnieju. Oficjalnym partnerem tego wydarzenia została ISSA Polska, która ufundowała specjalne nagrody dla najlepszych zespołów. Najpierw jednak należało poradzić sobie z dwoma specjalnie przygotowanymi scenariuszami.

1 scenariusz dotyczył niedawnej aktywności grupy FIN7 polegającej na dystrybucji ransomware z wykorzystaniem specyficznego wektora ataku – FIN7 USB delivered ransomware. W pierwszym scenariuszu nieuwzględniane były karty z kategorii Źródła danych. 

2 scenariusz dotyczył najnowszych ostrzeżeń NSA i FBI o grupach APT, które opracowały własne narzędzia do atakowania urządzeń ICS/SCADA m.in.: sterowniki PLC Schneider Electric MODICON i MODICON Nano, sterowniki PLC OMRON Sysmac NJ i NX oraz serwery OPC Unified Architecture (OPC UA).  Narzędzia te umożliwiają im skanowanie, kompromitowanie i kontrolowanie zaatakowanych urządzeń po uzyskaniu wstępnego dostępu do sieci technologii operacyjnych (OT). Dodatkowo mogą atakować stacje inżynierskie oparte o systemy Windows, które mogą być obecne w środowiskach informatycznych lub OT, wykorzystując exploita, który atakuje sterownik płyty głównej ASRock ze znanymi lukami.

Trzy pierwsze zespoły otrzymały darmową składkę w ISSA, a ponadto:

  1. Cybertajniacy – 1500 zł
  2. Ogóry – 1000 zł 
  3. elkarze – 500 zł 

W zakładce Liga Cyber Twierdza: Ranking Sezon 2 znajdziecie, ile punktów po dwóch turniejach mają drużyny.

Related Posts